Systém startér-generátoru: EMD (elektro-mechanický pohon)
 

EMDdraw
    EMD hydr tens               EMDtens1                     EMDtens2
   


Systém startér-generátoru: EMD (elektro-mechanický pohon)
 
Úspěch vysokokapacitních řemenů EPDM Micro-V a konstrukčního řešení automatických napínačů Gates jsou hnacím motorem průkopnického výzkumu a vývoje naší společnosti v oblasti elektro-mechanických hnacích systémů (EMD). Nové systémy EMD startér-generátorů využívají řemenový pohon pro poskytování téměř nehlučného startování vozidla prostřednictvím kombinovaného startéru-alternátoru. Tato technologie umožňuje praktické použití strategií startování a vypínání motoru pro snížení emise a zvýšenou účinnost spotřeby paliva. EMD umožňuje regeneraci brzdné energie a oživení krátkodobého točivého momentu. Systém lze uplatnit s 14voltovými nebo 42voltovými systémy.
 
Výhody EMD
Technologie EMD má několik výhod. Emise a spotřebu paliva lze snížit pomocí provozní strategie automatického startování / vypnutí. EMD točí motor ve velmi vysokých protáčecích otáčkách, což zajišťuje rychlý a tichý start s úsporou paliva. Nezávislé studie prokázaly úspory paliva 6 až 10 % díky těmto strategiím. EMD systém také nabízí potenciál k využití uložené elektřiny pro podporu zrychlení a může také obnovit brzdnou energii.
 
Výhody EMD oproti integrovanému startéru-alternátoru namontovanému na setrvačníku (ISA):
Technologii EMD lze nainstalovat ihned s minimálním vlivem na jiné systémy vozidla nebo sadu; má také malou hmotnost a náklady o 50 % nižší než ISA. EMD se hodí do aktuální sady, ale ISA potřebuje prostor mezi motorem a převodovkou, čímž vynucuje příčnou instalaci motorů blíže konstrukci vozidla s významným omezením prostoru pro uchycení motoru.
 
Technické a výkonnostní argumenty ve prospěch systémové konstrukce namísto komponentního přístupu: Díky vzájemnému působení vysokých zatížení a komplexního systému je nutné vyvíjet řemen a napínací kladku společně pro všechny aplikace. Velkou výhodou společnosti Gates je, že vyrábíme řemeny i napínací kladky a můžeme optimalizovat celý systém namísto optimalizace pouhých jednotlivých součástí. Za předpokladu vysoce nezávislé povahy jednotlivých součástí v těchto nových náročných aplikacích považuje společnost Gates tento trend za nevyhnutelný. Společnost Gates je jediným výrobcem schopným dodávat kombinace řemenů a napínacích kladek pro tyto systémy. Rozsáhlé vývojářské zkušenosti společnosti Gates s těmito systémy nám přirozeně také umožňují nabídnout tlumiče klikových hřídelí a vodicí řemenice určené pro tuto novou technologii a utvářející kompletní, integrované a vysoce funkční systémy.
 
Součásti systému EMD
Součásti systému EMD jsou řemen, napínací kladka, tlumič klikového hřídele a vodicí řemenice.
 
Řemen
Díky zlepšením systému přilnavosti a vývoji směsi s vyšší únosností byla únosnost řemenu zvýšena tak, aby splňovala nároky kladené na startování motoru. Hlavní charakteristika řemenu s vysokým zatížením je následující:
• Životnost 240 000 km a 500 000 startů
• Vysoké zatížení a schopnost ohybu
• Tichý chod
• Balení v rámci stávající šířky řemenu
Napínací kladka
Preferované koncepty společnosti Gates pro systém napínacích kladek jsou hydraulické nebo dvojkladkové napínací kladky; nebo běžnější napínací kladka použitá na napnuté straně pohonu. Rozhodnutí pro koncept napínací kladky závisí hlavně na detailních funkčních požadavcích, např. pouze stop-start nebo podpora točivého momentu a tlaky soupravy.
 
Tlumič klikového hřídele
Gates definovala specifické nové požadavky pro funkčnost TV tlumiče plynoucí z této technologie.
 
Vodicí kladka
V důsledku vysokého pnutí během startování vyžaduje systém EMD vodicí kladky pro vysoké zatížení.
 
Cílový segment
Očekává se, tento systém nalezne u zákazníků širokou popularitu, především kvůli charakteristice tichého startování motoru. Cílovým trhem pro EMD jsou především menší automobily přibližně do 2,0l u benzínových a 1,9l u dieselových motorů. Větší motory jsou však také možné a 14voltový i 42voltový systém lze podle toho upravit.